Haber

DAGC Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, Basın Dayanışma Günü’nü kutladı

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti (DAGC) Lideri Feridun Fazıl Özsoy, 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Özsoy yaptığı açıklamada, 24 Temmuz’un basında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olduğunu belirtti.

Gazetelerin ilk kez 24 Temmuz 1908’de müfettişsiz çıkarıldığını, aradan 115 yıl geçtiğini belirten Özsoy, şöyle devam etti:

“Türk Basını dün olduğu gibi bugün de çözülmeyi bekleyen onlarca soruna rağmen sorumlu duruşunu sürdürüyor. 104. yılını kutladığımız 23 Temmuz Erzurum Kongresi’nin toplantısına Albayrak Gazetesi ve yazı ekibi öncülük etmiş, kongreye Türkiye’nin farklı bölgelerinden çok sayıda gazeteci katılmıştır. Gazeteciler geçmişten bugüne milli ve manevi konularda her zaman ön saflarda yer almışlar ve görevlerini layıkıyla yerine getirmişlerdir.”

DAGC Başkanı Özsoy, sektördeki mesleki sorunların demokratik hukuk sistemi içinde çözüleceğine inandıklarını belirterek, “Gazetecilik Meslek Kanunu yeniden günümüz kurallarına göre güncellenmeli, meslektaşlarımızın ve basın kuruluşlarının sorunlarının analiz edilmesini talep ediyoruz. Sorunlarımız kadar sorumluluklarımızın da bilincindeyiz. Sorumluluklarımız, ülkemizin bölünmez bütünlüğünün yanında durmaktır.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu